Akcja Znicz

14 stycznia tego roku w Moskwie odbyła się prezentacja znicza olimpijskiego. Jak to jest przyjęte w tym kraju, nie brakowało przemówień, sens których sprowadzał się do tego, że takiego znicza cała historia ruchu olimpijskiego (zarówno tego współczesnego, jak pewnie i u starożytnych Greków) jeszcze nie widziała.

Nie chodzi tu o koszty. Na zniczy podatnicy rosyjscy wydali jakieś nieszczęsne 207 mln rubli. Nie wiem, ile wynoszą w Polsce listopadowe wydatki zniczowe, ale myślę, że kwota będzie porównywalna. Tym bardziej, że w skali całego przedsięwzięcia ta suma się gubi. 215 mld rubli na dzień dzisiejszy kosztuje sama organizacja igrzysk, bez uwzględnienia wydatków na infrastrukturę, która w przypadku Soczi powstawała prawie od zera. I coś mi podpowiada, że to jeszcze nie jest ostatnie słowo.

Nie chodzi też o dizajn. Co prawda nie wiem, czy zdarzało się wcześniej, by znicz olimpijski był jednocześnie krypto-reklamą narodowego napoju z danego kraju. Chociaż w sumie, może z tego pojawić się piękna tradycja.

20131008-122544.jpg

Rzecz w tym, że znicz, a raczej ogień w nim, jest niezniszczalny. Wystarczy powiedzieć, że wytworzenie tego symbolu Igrzysk powierzyli fabryce Krasmasz, na co dzień zajmującej się produkcją międzykontynentalnych rakiet balistycznych. Chociaż istnieje stereotyp, że w Rosji nawet cukierni po godzinach produkują naboje dla kałasznikowa (i coś w tym nawet jest). Państwowa agencja informacyjna ITAR-TASS, pisząc o ceremonii prezentacji znicza, tak opisuję jego charakterystyki: „konstrukcja będzie utrzymywała płomień w mróz, przy silnym wiatru i pod wodą!”. Mówiło się, że ogień olimpijski zostanie wysłany na Biegun Północny, a nawet na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. W pracy nad projektem zostali zaangażowani „czołowi konstruktorzy i inżynierzy”. Jeden z nich, Andriej Wodianik, uroczyście oświadczył: „znicz nie zgaśnie przy żadnych warunkach”.

Parafrazując klasyka, znicz był skazany. Dokładnie po 268 dniach, 9 października, ogień olimpijski był przywieziony do Moskwy, skąd miał rozpocząć swoją podróż po Rosji. I niemal natychmiast zgasł. Bezpośrednio na placu Czerwonym. W czasie transmisji na żywo na cały świat.

Byłby to koniec historii. Można byłoby nawet nie wspominać o komentarzu Russia Today, że znicz został ponownie odpalony od ognia „autentycznego”. (Chociaż na zdjęciach widać, że nowy płomień pochodzi z zapalniczki ochroniarza. No chyba że zapalniczka była grecka?) Ale jak to w takich sytuacjach bywa, odezwała się Rosyjska Cerkiew Prawosławna, w postaci protodziekana Andrieja Kurajewa.

Pan Kurajew w swoim blogu, bez cienia żartu, tak skomentował sytuacje: „Kreml i jego świątynie nie wpuścili ten ogień do siebie. On zgasł akurat w chwili przenoszenia go przez bramę Spaską, z jej odnowioną ikoną Spasa Smoleńskiego”. Źródło problemu, zdaniem Kurajewa, leży w pogańskim pochodzeniu ognia, które jest obce rosyjskiej duszy. Uspokoiło go tylko to, że znicz ponownie został odpalony od zwykłej zapalniczki: „Płomień, zapalony na Kremlu, w miejscu świętym można z czystym sumieniem przekazać całej Rosji”. Przedstawiciel kościoła nie wykluczył, że to wszystko było tajemniczą operacją prawosławnego lobby w rosyjskich elitach.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Przemyślenia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

41 odpowiedzi na „Akcja Znicz

 1. Pingback: wholesale mac cosmetics 2017

 2. Pingback: frontal

 3. Pingback: two wheel self balancing scooter

 4. Pingback: 安平配货站

 5. Pingback: lebron shoes

 6. Pingback: Hermes Bracelet and belts Replica

 7. Pingback: http://www.benchmarkcommunications.co.uk/

 8. Pingback: Hermes H Bracelet replica

 9. Pingback: www.fsagraduates.co.uk

 10. Pingback: yeezy shoes

 11. Pingback: cheap nike roshe run

 12. Pingback: http://www.finditireland.eu/c-jewelry/c-bracelets

 13. Pingback: giuseppe zanotti women sneakers

 14. Pingback: cartier love bracelet replica

 15. Pingback: Cartier love bracelet replica

 16. Pingback: www.onescreen.cc

 17. Pingback: Gucci Belts Replica

 18. Pingback: mcm fashion

 19. Pingback: mcm electronic

 20. Pingback: cartier love braclet replica

 21. Pingback: http://www.titelhelden.eu

 22. Pingback: moncler outlet online

 23. Pingback: zaino alviero martini

 24. Pingback: handbags for women designer

 25. Pingback: http://www2.terrafem.org/lovebracelet.asp

 26. Pingback: www.sigmund-freud.co.uk

 27. Pingback: moncler outlet

 28. Pingback: http://www.exhibitionplus.eu/

 29. Pingback: http://www.triple-s.org/search.asp?c-jewelry/c-bracelets

 30. Pingback: Cartier love bracelet price

 31. Pingback: Giuseppe Zanotti outlet

 32. Pingback: moncler outlet

 33. Pingback: cartier bracelet replica

 34. Pingback: Baccarat バカラ HARCOURT Abyss Tumbler アビス Tumbler

 35. Pingback: http://blog.teevil.us/teevil.us/11.html

 36. Pingback: http://jewelry.benchmarkcommunications.co.uk/bhk/30.html

 37. Pingback: http://news.ingdaily.com/ingdaily/15.html

 38. Pingback: http://www.cosycornernorfolk.co.uk/images/details/temp/39.html

 39. Pingback: http://news.spasswelt.net/spasswelt/57.html

 40. Pingback: http://www.czstv.com/Van-Cleef-Arpels-Vintage-Alhambra-Necklace-Pink-Gold-10-Motifs-Tiger's-Eye-p-1162.html

 41. Pingback: http://www.cordstrap.cc/cartier-Cross-Charm-Necklace-In-18kt-Pink-Gold-With-Diamonds-p-313.html

Możliwość komentowania jest wyłączona.